Talajon fekvő aljzatbetonnál hőszigetelési okokból kifolyólag helyeznek el egy lépésálló hőszigetelő réteget az aljzatbeton alá, míg födémen fekvő aljzatok esetében hangszigetelési megfontolásokból: úgynevezett úsztatott aljzat. Tartószerkezeti szempontokból mindkét esetben egy rugalmas ágyazaton fekvő lemezszerkezetről beszélünk, amelyekre ható terhek lehetnek pont-, vonal- és felületi terhek.
Lakóépületek esetében ezek a terhek jellemzően kicsik, így az aljzatbetonok méretezése legtöbb esetben nem szükséges. Az erősítés szerepe itt a beton zsugorodásából származó repedések kialakulásának meggátlása, repedések jelentkezésekor pedig a beton összetartása, tudományosan fogalmazva a beton duktilisabbá tétele.
Lakóépületek esetében egyedül garázs aljzatoknál szoktunk méretezést végezni, hiszen a gépjárművek kerékterhe jelentős. Ezeken a helyeken ugyanakkor az aljzat alá nem szoktak hőszigetelést helyezni, így az aljzat közvetlenül a talajra fektetett és tömörített kavics ágyazaton fekszik.
Nagyságrendileg a következő adagolásokat érdemes használni aljzatbetonok esetében:
Használat: lakófunkció (ágyazási tényező: k=0.05 N/mm3)
vastagság: 6-10 cm adagolás: BarChip 48 – 2,5 kg/m3
Használat: garázs padló (ágyazási tényező: k=0.03 N/mm3)
vastagság: 8-12 cm adagolás: BarChip 48 – 2,5-3,5 kg/m3
Amennyiben csak a kezdeti zsugorrepedések miatt keresünk szálat, akkor 1 kg/m3-es adagolásban érdemes használni a BarChip MQ58 típusú szálat.
Speciális esetekben szükséges lehet pontosabb méretezésre is. Ilyen például olyan épületek, ahol az aljzaton extrém nagy pontszerű teher ébred, például kórházakban speciális gépek alatt.